Böbrek Bağışı ve Nakli
9 Kasım 2017
Organ Naklinin Gizli Kahramanları Bir Araya Geldi.
30 Ocak 2018
Hepsi

Böbrek Nakline Götüren Bu Hastalıklara Dikkat

Diyabet ve yüksek tansiyon böbreklerde hasar bırakıyor.

Diyabet ve yüksek tansiyon hastalığının giderek yaygınlaşması, böbrek hastalıklarının da artabileceğini gösteriyor. Bu iki hastalık böbreklerde hasar yaparak, böbrek nakline uzanan sürece zemin hazırlıyor. Bu da, bağış oranının az olduğu ülkemizde, hastaların büyük bir kısmını yıllarca diyaliz tedavisi görmesi anlamına geliyor.  Yüksek tansiyon ve diyabet hastalıklarının tedavisinin çok önemli olduğunu söyleyen Acıbadem Bursa Hastanesi Üroloji ve Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Oktay, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de böbrek hastalarının sayısı hızla artıyor. Halen Türkiye’de 60 bin kişi böbrek nakli olmayı bekliyor, bu süreçte de yaşamla arasında köprü kuran  diyalize giriyor. Bu sayının 2016’da 100 bini aşması bekleniyor. Böbrek yetmezliğine ise başta diyabet, yüksek tansiyon ve obezite olmak üzere pek çok faktör yol açıyor. Yanlış beslenme alışkanlıklarımızdan hareketsiz yaşam tarzının artmasına dek etkili olan bu unsurlar kişiyi kronik böbrek yetmezliğine götürüyor ve sonrasında organ naklini mecbur kılıyor! 2  5 yıl içinde diyalize girecek hasta sayısının 2’ye katlanması beklendiğini söyleyen Acıbadem Bursa Hastanesi Üroloji ve Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Oktay, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Hasta profili değişti!

Prof. Dr. Bülent Oktay, geçmişte böbrek yetmezliğinin çok genç yaşta kişilerin kapısını çalan bir hastalık olduğunu ancak günümüzde teknolojide ve tıptaki gelişmeler, erken teşhis imkanının artması gibi nedenlerle orta yaşta görülür hale geldiğini belirterek “Son 10 yılda özellikle böbrek yetmezliği olan hastaların profili değişti. Eskiden tanı ve tedavi yöntemleri böyle gelişmiş değildi. Çoğunlukla genç hastalar görüyorduk. Şimdi ise olumlu ilerlemeler sayesinde böbrek yetmezliği çoğunlukla 45-50’li yaşlarda görülür hale geldi” diyor.

Tuz ortalamamız Avrupa’nın 3 katı!

Türkiye’de ortalama yaşam süresinin erkeklerde 69, kadınlarda 72’ye uzaması ile orta yaşın üzerinde özellikle de hipertansiyon ve diyabetin çok yaygın görüldüğünü belirten Prof. Dr. Oktay, bu iki hastalığın vücutta yaygın hasar yaptığını, en fazla hasar gören organlardan birinin de böbrek olduğunu söylüyor.

Türkiye’de insanların yüksek tansiyon ve diyabet konusunda çok bilgili olmadıklarını belirten Prof. Dr. Oktay “Çünkü ikisinin de vücutta hasarı çok yavaş ilerlediği için hissedilmiyor. Ve kişiler hem yüksek tansiyonlarını hem de yüksek kan şekerlerini çok kontrol etmiyorlar. Ve bu iki hastalıkla beş yılın üzerinde süre geçirince de vücutta hasar başlıyor. Şu anda en büyük pay bu iki hastalıkta. Türkiye’de kişiler çok tuzlu yiyip az su içiyorlar. Örneğin Türkiye’de tuz tüketimi ortalaması Avrupa’nın 3 katına yakın” diyor. Diyalizin hastalık sürecinde kişinin üremik komaya girmesini engellediğini, yaşamını sürdürmesine yardımcı olduğunu ancak bir süre sonra nakile mecbur bırakacağını belirten Prof. Dr. Oktay “Nakil yaşam kalitesini yükseltiyor. Nakil olduktan sonra karşımızda sağlıklı bir insan oluyor. Yaşam kalitesi arasında farkı yakından görüyor hasta” diyor.

Beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden nakilde Bursa ön sırada

Ülkemizde bağış oranının yeterli olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Bülent Oktay, Türkiye canlı vericide Avrupa’ya kıyasla önde olsa da, kadavradan nakilde çok gerilerde olduğunu belirtiyor. Kadavradan nakil Türkiye’de çok az. Kadavradan organ naklinin günümüzde her zamankinden daha fazla önem kazandığını vurgulayan Prof. Dr. Oktay “Güney Marmara’da biz 20 yıldır bu bilinci sağlamaya çalışıyoruz. Okullar, devlet daireleri, kışlalar, her yerde konferanslar düzenliyoruz. Sağlık Bakanlığı da bu konuya son yıllarda çok önem veriyor. Olumlu sonuçları Bursa’da almaya başladık. Antalya ve Bursa kadavra organ temininde birincilik için yarışıyor” diyor. Kadavradan organ naklinde Avrupa ortalamasının yüzde 15-17, Türkiye’de yüzde 4.9 olduğunu belirten Prof. Dr. Oktay, “Bizim bölgenin ortalaması yüzde 10 yani Türkiye’nin 2 katı” diyor ancak sayının yine de çok az olduğunu söylüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir